Annonce

Eredan iTCG forums move. You can find them at this adress: http://forums.eredan.com/index.php.

Eredan GT forums stay here, the same for the old Eredan iTCG forums who pass in read only.

Les forums d'Eredan iTCG ont déménagés. Retrouvez-les à cette adresse : http://forums.eredan.com/index.php.

Les forums d'Eredan GT restent ici, ainsi que les anciens forums d'Eredan iTCG qui y seront toujours en lecture seule.

#1 17-05-2011 16:34:29

Alp
Staff Feerik
Lieu : izmir
Inscription : 22-04-2011
Messages : 56
Site Web

iTCg Kurallar

Merhaba,

Daha Wiki eredan'ı düzenlyecek vakit bulamadağımdan geçici olarak kuralları buraya ekliyorum. Sorunuz olursa çekinmeyin.Genel

Oyunun amacı

Her oyuncu savaşan karakterler sayesinde karşılaşma yaparlar. Oyunun amacı rakibinin karakterlerine en fazla hasarı vererek kazanmak.

Galibiyet şartları
Oyunculardan birinin karşılaşmayı kazanması için :
- Rakibinin üç karakterininde ölmüş olması ve en az bir tane yaşayan karakterinin olması gereklidir.
- Eğer oyundaki karakterlerin hepsi ölürse; bilgisayar karakterlerin aldığı hasarları hesaplar ve bakım puanlarını ekler. En yüksek skoru elde eden oyuncu kazanır.
Verilen hasarlar + yapılan bakımlar.
- Eğer oyunculardan biri turun başlangıcında elinde gerekli kart sayısını bulunduramazsa (genelde 5), turun sonunda Deste mağlubiyeti olarak karşılaşmayı kaybeder tabiki turun sonuna kadar rakibinin bütün karakterlerini öldürmezse.
Deste yaratma ve kriterleri
Her oyuncu 3 karakter seçer ve koleksiyonundaki 20 karttan oluşan Deste hazırlar.
Oyuncu grubunu kurmak için kriterlerden birini seçmelidir : Kotoba, Zïl Savaşçıları ve Noz'Dingard Temsilcileri yada seçim yapmadan Paralı Asker olarak oynayabilir (bu durumda Destesine kriterlere uymayan kartları koyamaz).
Değişik kriterli karakterleri aynı anda kullanamazsınız, eğer bir Paralı askerler karakteri ise istisna olarak kullanılabilir.
Örnek : Telendar (Zïl Savaşçısı) ile Iro (Kotoba) ve Amaya (Kotoba) bir arada seçilemez. Ama Aez (Paralı Asker) ile Iro ve Amaya birlikte savaşabilirler.
Eğer oyuncu iki Paralı Asker ile başka kriterden bir karakter seçmek istiyorsa, bilgisayar Destesini bu son seçilen karakterin kriterlerinde kabul eder.
Örnek : Aez (Paralı Asker), Kaba Hares (Paralı Asker) ve Zahal (Noz'Dingard Temsilcileri) seçilirse, Deste Noz'Dingard Temsilcileri kriterlerinde olur.
Oyuncu Destesine değişik kriterlerdeki grupların kartlarını ekleyemez (Destesinin kriteri seçilen karakterlere göre belirlenir).
Örnek : Oyuncu, Katana veya Wakisashi kartlarını, ikiside Kotoba olduğu için,  Noz'Dingard Temsilcileri kriterlerindeki Desteye ekleyemez.
Oyuncu, Desteye aynı karttan en fazla üç tane ekleyebilir.  "Nadir" işareti bulunan kartlardan sadece bir tane ekleyebilir.
Karşılaşmanın gelişimi
Turun başlangıcı
Karakterler karşı karşıya gelir. Her oyuncuya Elini oluşturan 5 kart dağıtılır.
Öncelikle
Bilgisayar rasgele kimin başlayacağını seçer. Her oyuncu için zar atar ve en yüksek rakama sahip olan ilk başlar.
Tur 1/Oyuncu 1 (ilk başlamaya hak kazanan)
Her tur aşağıda anlatıldığı gibi bir çok bölümden oluşur.
Bölüm 1 : Karakter tercihi
Oyuncu 1 karakterlerinden birini ve çizginin karşısındaki rakibinin karakterlerinden birini seçer. Onaylayarak ilk turu başlatır.
=> Eğer turun sayısı, karakterlerin mevkisine uyuyorsa, kartta belirtilen miktarda mevki bonusu kazanır. (Mevki hakkında daha detaylı bilgi için oyunun Sözlüğü veya Eğitimine bakabilirsiniz).
Bölüm 2 : Kart oynama
Her oyuncu elindeki kartlardan 1 tanesini oynayabilir. Eğer oynadığı bu kart Zincirleme harekete iz veriyorsa, oyuncu Zincirlemenin anlattığı gibi ikinci bir kart oynayabilir (mesela bir Zincirleme kartı : hareket kartı, oyuncuya ikinci bir kart oynama hakkı verir, ama bu ikinci kart hareket Tipinde olamalıdır).
Bölüm 3 : Turun sonucu
Her karakterin Saldırı ve Savunma gücü rakibininki ile karşılaştırılır. Aralarındalki puan farkı karakterin Hayat puanından düşülür.
=> Eğer karakter 0 Hayat puanının altına düşerse, oyun dışı kalır (ama  kullanılan kartlardan biri onu oyuna geri getirebilir), Ölmüş olarak kabul edilir.
=> Eğer karakter saldırısını yapmadan önce 0 Hayat puanının altına düşerse,  normal olarak saldırısını yapar.
Bölüm 4 : Kullanılan karakterlerin eğilmesi
İlk turda karşılaşan karakterlerin kartlar eğik pozisyona gelir, dik duruma gelmedikçe seçilemezler. Ancak Etkilerin hedefi olmaya devam edebilirler (Bakım, büyülü hasae vs...).
Bölüm 5 : Kart bırakma
Oyuncular ellerinden istedikleri kadar kart bırakabilirler (dikkat, Destesinden kart çekemeyen oyuncu turun sonunda karşılaşmayı kaybeder !!!). Elinde  5'den fazla kart bulunan oyuncu elinde sadece 5 kart kalması için falza kartları bırakmalıdır.
Tur 2/ Oyuncu 2
Her oyuncu Destesinden kert çekerek elini 5 karta tamamlar. 1'den 5'e kadar olan bölümler tekrarlanır. Oyuncu 2 savaşmak için eğik olan kartlardan birini seçemez. İkinci turun karşılaşmasını başlatır.
Üçüncü tura Oyuncu 1 başlar ve böyle devam eder.
Karşılaşmanın sonu
Karşılaşma oyunculardan bir tanesinin bütün karakterleri ölünceye kadar yada oyunculardan birinin terketmesine kadar devam eder. En çok hayatta kalan karakteri olan oyuncu karşılaşmayı kazanır . Bütün karakterlerin ölmesi durumunda, bilgisayar bütün hasar puanlarını ve bakım puanlarını  hesaplar. En yüksek skoru alan oyuncu karşılaşmayı kazanır.

Özel ek puanlar
Kurallarla uyuşmazlık
Eğer oyunun kuralları, kartın metiiyle çelişirse; oyunun kuralları geçerlidir.
Mevkinin kullanışı
Çoklu Mevki söz konusu olduğunda, örnek olarak bir karakterin Mevki 2 : Saldırı +1 ve Mevki 8 : Savunma +1 ise, eğer etkilerden biri Mevkiyi etkinleştirirse, karakter her bonusun etkisinden yararlanacaktır ve böylece Saldırı +1, Savunma +1 bonuslarını bu tur kullanır.
Deneyim ve gelişim
Her yapılan karşılaşmada ve yapılan hareketlere göre, kartlar deneyim kazanır. Değişik tip kazanama metodunda; kartın karakter kartı olup, olmadığına dikkat edilmelidir.
Büyücü saldırısı / Büyü hasarları
Büyücü karakteriyle (çoklu sınıftan olmayan), Büyü kartı oynadığınız zaman; eğer bu Büyü doğrudan Hasar yaratıyorsa (Ateş topu, Şimşek, Kaynayan Ok, vs... gibi); karakter kartının üstünde yazılı olan hasarları vermez. Büyücünün ki yerine, büyü veya büyüler hasarları etkili olur ve rakibe hasar verir.
Hasarlar ve Büyülere dayanıklılık ve Mucize
Mucize veya Büyü tarafından hasar verildiği zaman karşı koyulan savunma puanı hesaba katılmaz, bunun yerine rakibin Karakter puanı kullanılır.
Örnek: Aku, Aez'e karşı Kaynayan Ok'u kullanıyor (Savunma 3, Karakter 1). Büyü 5 Hasar puanı vermeli, ama Aez'in Karakter puanını çıkarılmalı. Yani, Kaynayan Ok savaşan karaktere 4 hayat puanı kaybetmesine neden olur.
Kartları oynama sırası
Kartları oynama sırası "N" formülüne göre yapılır.
Yani :
- Etkin olan oyuncunun ilk kartı birinci sırada oynar.
- Pasif  olan oyuncunun ilk kartı ikinci sırada oynar.
- Etkin olan oyuncunun ikinci kartı üçüncü sırada oynar.
- Pasif  olan oyuncunun ikinci kartı dördüncü sırada oynar.
Eşyalarda sınırlamalar
Oyuncu her tip Silah ve Zırh  eşyalarından sadece bir tane bulundurabilir. Yani Sadece kılıç yada sadece kalkan. Diğer eşyalarda her hangi bir kısıtlama yoktur (takı, parşömen, iksir vs...).
Not : oyunun etkilerinden biri olan, iki eli kullanma özelliği sayesinde karakter iki silah taşıyabilir.

Sınıfların etkileri

Savaşçı
Savaşmaya alışkın, büyüzden olsa gerek dugusuz ve katıdırlar. Diğer sınıflara göre daha fazla Hayat puanına sahiptirler. Bundan başka, oynanan ilk kart belirli bir tip eşya ise savaşçılar ikinci bir kart oynayabililer. Daha detalı bilgi için savaşçı kartlarına bakıla bilir.
Büyücü
Eğer Büyücü kartıyla oynarsanız ve seçilen ilk kart bölgesi olmayan büyü kartı ise Zincirleme yapma hakkı kazanırsınız.
Çapulcu
Çapulcu özel bir sınıfla karşılaştığında +1 saldırı kazanır. Daha detalı bilgi için Çapulcu kartlarına bakıla bilir.
Din adamı
Din adamları mucize kartlarını kullanabilirler. Mucize kartı kullanıldığında saldırı puanı kaybedilmesine neden olmaz.
Esnaf
Esnaf karşılaşma sırasında; çizgide bulunan, yaşayan karakterlere eşyalar ekleyebilir.
Nedim
[çok yakında]


Özel durumlar : Çifte-sınıf


Bazı sınıflar çifte sınıfa sahip olabililer, yani bir çok mesleğe sahiptirler. İşte bununla ilgili bir kaç özel kural :

Büyücü / Savaşçı

Bu Büyücü şablonu daha çok hayat puanına sahiptir. Büyücülere ve savaşçılara ait olan kartları kullanabilirler. Büyülerde olan Zincirleme hakkını kaybederler. Savaşçı özelliği olan belirli bir tür eşyadan olan kart seçtimi ikinci kart kullanma hakkını kaybeder. Savunma büyülerini kullanabilir ve karşılaşmanın aynı turunda saldırabilirler.

Büyücü / Çapulcu

Bu Büyücü şablonu daha çok hayat puanına sahiptir. Büyücülere ve Çapulculara ait olan kartları kullanabilirler. Büyülerde olan Zincirleme hakkını kaybederler. Çapulcu özelliklerini korurlar (Saldırı +1 bazı sınıf karakterlere karşı). Hasar veren büyüler kullanabilirler ve karşılaşmanın ayn turunda saldırabilirler.

Çapulcu / Savaşçı

Bu Büyücü şablonu daha çok hayat puanına sahiptir. Savaşçı ve Çapulculara ait olan kartları kullanabilirler. Çapulcu özelliklerini korurlar (Saldırı +1 bazı sınıf karakterlere karşı).

Savaşçı / Din adamı

Bu Din adamı şablonu daha çok hayat puanına sahiptir. Savaşçı ve Din adamına ait olan kartları kullanabilirler.

Din adamı / Çapulcu

Bu Din adamı şablonu daha çok hayat puanına sahiptir. Çapulcu ve Din adamına ait olan kartları kullanabilirler. Çapulcu özelliklerini korurlar (Saldırı +1 bazı sınıf karakterlere karşı).

Büyücü / Din adamı

Din adamı şablonu. Büyücü ve Din adamına ait olan kartları kullanabilirler. Hasar veren büyüler kullanabilirler ve karşılaşmanın ayn turunda saldırabilirler.


Irklar
Irk karakterin tabiatını belirler. Şu an olan ırklar :

Hayvan 
Buz Elfleri 
Elfine 
Golem 
Guemelite 
Hom'Chaï 
İnsan 

Bilinmeyen ırk 
Solarian 

Bu ırklar arasında, sadece iki tanesinin özel etkileri vardır :.
- Golem : Hiç bir kısıtlama olmadan her hangi bir Eşya kartı eklenebilir. Böylece, kendi grubunda yada kastında ait olduğu sınıfın bonusunu kazanır ve ya bu şartlara uymadığı durumda, belirtilen bonusu kazanır.
- Guemelite :Guemeliteler tiplerine uygun olan büyüler atabilirler. Su guemelitesi su büyüleri atar vs... Dikkat, guemelitelerin zincirleme büyüleri yoktur.


Menfaat için el etek öpmeyeceksin !


Hors ligne

#2 07-07-2011 15:27:48

Alp
Staff Feerik
Lieu : izmir
Inscription : 22-04-2011
Messages : 56
Site Web

Re : iTCg Kurallar

İnisiyatif
İnisiyatif partiye kimin başlayacağını belirlemeye yarar. Her oyuncu 5 "bileti" temsil eden 5 puanı sahiptir, partinin başında bilgisayar rasgele bir tane bilet seçer, ve bileti seçilen oyuncu ilk başlar. Bazı kartlar İnisiyatif bonusu kazandırır, fazladan her puan bir bileti temsil eder ve böylece partiye ilk başlama şansını artırır.


Menfaat için el etek öpmeyeceksin !


Hors ligne

#3 02-08-2011 10:05:54

Alp
Staff Feerik
Lieu : izmir
Inscription : 22-04-2011
Messages : 56
Site Web

Re : iTCg Kurallar

Bu güne kadar Eşyalar karşılaşmanın sonunda aktifleşiyordu, tabiki kartın üstünde farklı bir şey belirtilmemişse. Bu kural kartların üstünde yazılı değildi. Oyuna yeni tarz Eşyaların gelmesiyle bu wording kuralını değiştirmeye karar vedik. Bu kurala dahil olmayan Silah ve Zırh kartlarının üstüne karşılaşma sonunda aktifleşir yazarak, hemen aktif olan Silah ve Zırh kartlarındaki "hemen aktif olur" yazılarını kaldırıyoruz.

Yani temel kural : Diğer bütün kartlar gibi Eşya kartlarıda hemen aktif olur, tabiki özel olarak kartın üstünde farklı bir şey belirtilmemişse.

Bilgilerinize.


Menfaat için el etek öpmeyeceksin !


Hors ligne

#4 19-09-2012 20:00:40

miketmlt
Banni(e)
Inscription : 15-09-2012
Messages : 18

Re : iTCg Kurallar


Hors ligne

#5 13-11-2012 13:54:08

escorts dubai
Ptit nouveau
Inscription : 26-10-2012
Messages : 1
Site Web

Re : iTCg Kurallar

Ben sadece gerçekten bir kişinin ziyaretçilerinizin sağlamakstandart bilgi zevk düşündüren önce web sitenize hareket değil mi? Yeni mesaj iyi dilek üzerinde kontrol etmek için sık sık geri dönecek mi


Hors ligne

Pied de page des forums